REGIONJET / Linka Hradec Králové → Liberec: Seismic na palubě
Nasedáme na další spoj v rámci rubriky REGIONJET, která sleduje kulturní dění mimo hlavní tahy. Tentokrát míříme do Hradce Králové, kde už několik let funguje kolektiv Seismic. Festival, label a parta lidí, která dává dohromady akce, vydává hudbu a přetváří místní scénu po svém.
Za projektem stojí Vladimír Špáta alias Segment, který kolem sebe postupně vybudoval komunitu, díky níž dnes vznikají nejen klubové a warehouse parties, ale i festival v jedinečném prostředí kulturní sauny NUUK. Seismic se navíc věnuje i vydávání hudby. Nedávno vyšel už třetí vinyl release – tentokrát od norského producenta Ekkel.
Proč SEISMIC?
Seismic je ukázkový příklad toho, jak může nezávislá kultura přežít a růst i mimo hlavní města. A právě o tom REGIONJET je – chceme propojovat ty, kteří to nevzdávají, i když věci nejsou vždycky easy. Ti, kdo tvoří, staví, tahají bedny i rozsvěcují světla. A že tahle parta z Hradce jede na plno, o tom se přesvědčíte sami

ROZHOVOR
Za projekt SEISMIC jsme položili pár otázek Vláďovi (SEGMENT), spoluzakladateli projektu a rodákovi z Hradce Králové.

I. O KOŘENECH A ZAČÁTCÍCH
Vláďo, vzpomeneš si ještě na úplně první impulz, proč jsi Seismic vlastně založil?
Jednoho dne otevřel v Hradci klub Kuba Fabián a oslovil mě, zda bych nechtěl vymyslet nějaký pravidelný event – a tak vznikl Seismic.
Co bylo v začátcích nejtěžší – prostory, lidi, peníze, nebo spíš samotná motivace to celé táhnout?
Za mě asi největší problém jsou ti správní lidi, kteří hledají v hudbě daleko víc.
Jak na vaši iniciativu tehdy reagovalo publikum v Hradci? Byla tam už otevřenost ke klubové scéně, nebo jste museli doslova „orávat pole“?
V Hradci bohužel žádná scéna není, takže to celé tady, by se dalo říct, tvoříme od nuly. Což není lehké, ale už si myslím, že jsme pomalu a jistě na dobré cestě. Začíná se kolem nás tvořit další kolektivy, které tu pomalu taky zkoušejí něco dělat – takže to vypadá, že by se mohlo blýskat na lepší časy.
II. O FESTIVALU A PROSTŘEDÍ
Festival se odehrává v kulturní sauně NUUK – to zní jako dost netradiční prostor. Co vás k tomu místu přivedlo?
To bylo celkem jednoduché. Celý ten prostor, včetně přilehlé louky a blízké loděnice, patří jednomu kamarádovi. A před lety jsem se tam zastavil podívat na jednu akci a moc se mi tam líbilo. Tak jsem majitele požádal, jestli bychom tam taky něco nemohli vymyslet – a tak jsme se dostali na louku, kde tvoříme festival Seismic.
Jak důležitá je pro vás atmosféra místa, ve kterém se akce odehrávají? A jak ji vědomě tvoříte?
Výběr místa je pro nás vždy důležitý. Máme rádi, když to místo má svoji určitou tvář, nebo prostě a jednoduše atmosféru. A pak se snažíme celé místo proměnit v útulný a všem přístupný prostor.
Co pro tebe osobně znamená „ideální festivalový zážitek“?
Sednout si na rybářskou židli, motat si pořádný dobrý brčko a poslechnout si pořádnou hudbu.




III. O SOUČASNOSTI A LABELU
Seismic není jen festival, ale taky label. Proč jste se rozhodli jít i cestou vydávání hudby?
No, šlo nám o to, aby tady po nás nezůstaly jen akce, na které se bude vzpomínat, ale chtěli jsme tu hlavně za sebou něco nechat, na co si lidi můžou sáhnout a co bude mít o něco větší přesah než dělat mejdany. Tím nechci shazovat práci, která stojí za tvořením akcí.
Na labelu vychází druhý vinyl od norského producenta Ekkel – jak jste se k němu dostali a co vás na jeho tvorbě zaujalo?
Musím jen drobně opravit – už vyšel náš třetí vinyl a v současné době už pracujeme na čtvrtém. Jinak Ekkela a jeho hudbu jsme si zamilovali hned, jak jsme na tohohle producenta narazili. Takže jsme dlouho neváhali a snažili se s ním domluvit na vydání – a povedlo se. Vyšlo z toho nádherné EP.
Vnímáš rozdíl mezi tím, co funguje naživo na party, a co naopak rezonuje při poslechu doma z vinylu?
Největší rozdíl v tom vidím takový, že na party se lidi spíš chtějí bavit, takže se hraje víc tanečnějších věcí. A při poslechu doma se spíš volí věci, které jsou klidnější a víc poslechové – nebo dobrý ambient, prostě víc klidnější věci.






IV. KOMUNITA A SPOLUPRÁCE
Máš kolem sebe skvělý tým – můžeš nám trochu přiblížit, kdo všechno dnes tvoří Seismic a co kdo dělá?
Taky to dalo docela práci se obklopit lidma, kteří to vnímají stejně jako já. Jinak v současné době je součástí týmu Simon – ten má se mnou na starost tak nějak celý chod a se vším se spolu radíme.
Pak mega důležitou funkci má Vivien, která má na starost převážně věci kolem mejdanů a řeší toho opravdu kopec (klobouk dolů). Další je Lick My Souls, která řeší a obstarává různá povolení, úřední věci a tak.
Pak máme Pavlíka – ten se stará a motá kolem světelných instalací, řeší produkci videí, která potřebujeme k promu. To je asi jádro, které se na akcích a labelu nejvíce podílí. Pak nám se spousty věcí dneska pomáhá Klárka, která řeší společně s Vivien bary.
A nesmím zapomenout na Emika, která si teď sice od nás dala chvíli pauzu – už jsme na ni byli moc intenzivní a potřebovala oddech (to myslím samozřejmě humorně) – ale stále s námi spolupracuje na grafické identitě labelu. Krom festivalu a mini tour pro nás udělala všechny plakáty. Jinak teď jsme ještě nabrali do týmu Julianu, ta se taky společně s Vivien a Klárkou podílí na věcech kolem mejdanů.
Jaké formy spolupráce jsou pro vás v regionech klíčové? Spolupracujete třeba i s dalšími městy, kolektivy, umělci?
Zatím jediná spolupráce, co se týče regionů, tak jediný, s kým spolupracujeme, je nyní váš bar Papír. Ale určitě se nebráníme dalším spolupracím, které budou mít smysl, hlavu a i patu.




V. BUDOUCNOST A VIZE
Kde vidíš Seismic za pět let? Máš ještě nějaké sny, které si s tímhle projektem chceš splnit?
Doufám, že za pět let budeme mít s lidmi, které jsem zmínil výše, otevřený podobný klub jako je u vás – úplně stejný 😀
Co bys poradil lidem v menších městech, kteří by chtěli rozjet něco podobného?
Pevný nervy. Nikdy to nevzdávej. A nečekat z toho velký prachy hned ze startu.
